FAQ

Najczęściej zadawane pytania
 1. Jakie usługi objęte zostały obowiązkiem ewidencji na urządzeniach fiskalnych od 1 maja 2011?

  Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej PKWiU 85
   
  Usługi prawnicze, rachunkowo-księgowe, badania rynków i opinii publicznej,
  doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
  za wyjątkiem usług notariuszy prowadzących repertorium A i P. PKWiU 74.1
   
  Usługi architektoniczne i inżynierskie ex PKWiU 74.2
  Usługi magazynowania i przechowywania towarów pozostałe PKWiU 63.12.14
  Usługi przechowalni bagażu na dworcach kolejowych PKWiU 63.21.10-00.10
  Usługi przechowalni bagażu na dworcach autobusowych PKWiU 63.21.21-00.10
  Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu PKWiU 74.5
  Usługi detektywistyczne i ochroniarskie PKWiU 74.6
  Usługi sekretarskie i tłumaczenia, PKWiU 74.83
  Usługi związane z rekreacją, kulturą i sportem PKWiU 92
  Usługi pogrzebowe i pokrewne PKWiU PKWiU 93.03
  Usługi świadczone w gospodarstwach domowych PKWiU 95

 2. Muszę zakupić kasę fiskalną od czego zacząć?

  1. wybierz właściwą kasę lub drukarkę fiskalną, przed wyborem najlepiej skontaktuj się z serwisem.
  2. umów się na programowanie i szkolenie w serwisie, lub u siebie w firmie.
  3. możesz przez pewien czas używać kasy w trybie szkoleniowym.
  4. możesz także poprosić o ufiskalnienie przy jednej wizycie serwisanta.
  Ważne, aby przed rozpoczęciem obowiązku ewidencji sprzedaży na kasie wysłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego zawiadomienie o planowanej fiskalizacji.

 3. Kiedy należy zainstalować kasę fiskalną?

  Aktualnie bardzo wiele, działalności typu sprzedaż alkoholu, papierosów, zapisanych płyt cd czy części samochodowych musi być zafiskalizowane w momencie pierwszej sprzedaży. Najlepiej skontaktować się z biurem rachunkowym lub doświadczonym serwisantem, który na 100% potwierdzi czy musimy instalować kasę fiskalną. Jeżeli towary, które sprzedajemy nie są na liście bezwzględnie podlegających fiskalizacji obowiązują nas następujące limity obrotów:
  a) 20 000 zł w przypadku firm, które rozpoczęły działalność w danym roku.
  b) 40 000 zł w przypadku firm, które kontynuują działalność w roku następnym.

 4. Wystawiam kilka paragonów miesięcznie, ile powinienem wydać na kasę fiskalną?

  Przy tak skromnej ilości transakcji w ciągu miesiąca, wystarczy zainstalować prostą, dobrej jakości kasę fiskalną, której zakup będziemy mogli odliczyć w maksymalnej wielkości. Nie opłaca się kupować kas, których cena jest niższa niż 770 zł netto, ze względu na odliczenie, które wynosi aktualnie 90% wartości netto urządzenia – maksymalnie 700 zł. Kupując kasę za 770 zł netto odliczamy od VAT 700 zł.

 5. Jaki stosunek ma cena kasy do jej jakości?

  Kupując tańszą kasę należy spodziewać się wyższych kosztów serwisowych. Niektórzy producenci celowo obniżają cenę, wiedząc że klient kupuje kasę na 5-6 lat i później mogą dobrze zarobić na częściach serwisowych. Przykładem może być kasa która kosztuje 600 zł a akumulator do niej (nie ma możliwości użycia zamiennika) kosztuje 130 zł i trzeba go wymienić raz na 2 lata. Czasami „złożenie” kasy z części dwukrotnie przewyższa cenę nowej kasy. Należy to wziąć pod uwagę przy zakupie urządzenia.

 6. Nie płacę VAT czy mogę odliczyć zakup kasy od podatku?

  W takim przypadku zakupu kasy nie odliczamy od podatku, przysługuje nam zwrot 90% kwoty zakupu (maksymalnie 700 zł) na rachunek bankowy podany przy rejestracji działalności (NIP1), lub inny wpisany we wniosku.

 7. Jaki serwis wybrać?

  Najlepiej zapytać znajomych, którzy przez dłuższy czas z kimś współpracują i są zadowoleni. Jeżeli nie mamy znajomych z takimi doświadczeniami, możemy przejżeć często udostępnioną na stronie internetowej serwisu listę klientów i skontaktować się z wybraną firmą. Dobry serwis ma swoich zadowolonych klientów, którzy z chęcią go polecają. Firma ustawowo musi mieć przynajmniej 2 uprawnionych serwisantów, najlepiej gdy posiada całodobowy numer serwisowy. Czasami warto zadzwonić pod taki numer późnym wieczorem lub w weekend i sprawdzić czy numer jest aktywny. Może się zdążyć, że będziemy potrzebować pilnej pomocy i nagramy się na pocztę. Nasze podejrzenie może wzbudzić brak numeru stacjonarnego do serwisu. Jeżeli prowadzisz firmę na terenie woj. Pomorskiego, będzie nam miło jeżeli skontaktujesz się z nami.

 8. Czy warto zamówić kasę przez sklep internetowy lub serwis aukcyjny?

  Większość sklepów internetowych z kasami fiskalnymi może oferować niższe ceny niż standartowe serwisy i to nie tylko dla tego, że koszt utrzymania takiego serwisu jest niższy. Głównym powodem narzucania niższej marży są usługi serwisowe. Najczęściej działa to w ten sposób
  1. klient kupuje kasę przez sklep internetowy taniej o 10%-15% niż w regionalnym serwisie
  2. w przypadku awarii wysyła kasę do serwisu, w którym kupił kasę (tylko on jest uprawniony do napraw), jeżeli nie posiada zastępczej kasy fiskalnej, zaprzestaje działalności na czas naprawy.
  3. serwis naprawia kasę i wysyła kurierem „za pobraniem” do klienta.
  4. klient zmuszony do odbioru przesyłki ze swoją kasą płaci za usługę czasami kilkakrotnie więcej niż zapłaciłby w serwisie regionalnym.
  Przykładem może być ostatni przypadek z jakim się spotkałem, a mianowicie zrobienie resetu RAM i ustawienie czasu (kasa długo nie używana leżała w szafie) standartowo cena takiej usługi to od 50-100 zł w tym przypadku kosztowała klienta 350 zł.
  Jest to praktyka niestety bardzo popularna ale  w renomowanym serwisie niedopuszczalna!

 9. Jaką gwarancją objęte są urządzenia?

  Producenci rzadko udzielają gwarancję na swoje urządzenia dłuższą niż 12 miesięcy. 5-cio letnia gwarancja na pamięć fiskalną to slogan reklamowy, awaria pamięci fiskalnej jest prawie niemożliwa. Niektóre serwisy udzielają gwarancję 5 letnią w przypadku podpisania z nimi abonamentowej umowy serwisowej lub przy dokonywaniu regularnych przeglądów technicznych urządzenia.

 10. Czy kasę zakupioną w jednym serwisie mogę naprawiać w innym na terenie kraju?

  Istotnie większość producentów posiada swoje autoryzowane punkty w większości większych miejscowości w kraju, ale tyko serwis ufiskalniający urządzenia ma prawo je naprawiać. Serwis kasy wybieramy „dożywotnio”, nie ma znaczenia, że w danym mieście istnieje serwis danego producenta, nie będzie mógł on dokonywać napraw bez kosztownych, skomplikowanych i czasochłonnych procedur związanych ze zmianą serwisu.

 11. Koszt zmiany serwisu:

  100-200 zł netto – koszt wniosku płatny u producenta kasy.
  100-300 zł netto – koszt jaki pobiera nowy serwis przejmując zobowiązania pierwotnego.
  – czas wydania decyzji przez producenta do 30 dni, producent może odmówić zmiany serwisu.
  – o zmianie serwisu należy także powiadomić właściwy urząd skarbowy.

 12. Jakie są koszty wdrożenia kasy fiskalnej?

  Usługi wdrożenia kasy fiskalnej to koszt od 0 do 200 zł. Serwis może zafakturować je pod różnymi nazwami typu: fiskalizacja, szkolenie, programowanie, wdrożenie, instalacja czy dojazd do klienta. Przed zakupem urządzenia najlepiej wcześniej ustalić koszt instalacji kasy fiskalnej, często zdarza się że po zakupie kasy, której fiskalizacja, programowanie, szkolenie jest gratis musimy zapłacić dodatkowo za tzw. usługę wdrożeniową.

 13. Czy opłaca się kupić używaną kasę fiskalną?

  Często zdarza się, że mamy możliwość kupna używanej kasy fiskalnej w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, żeby móc używać taki sprzęt należy spełnić kilka warunków:
  1. posiadać dowód zakupu kasy w postaci faktury VAT.
  2. przeprowadzić w uprawnionym serwisie wymianę pamięci fiskalnej (koszt może być podobny do kosztu zakupu nowej kasy).
  3. ufiskalnić urządzenie na własny NIP, także w autoryzowanym serwisie.
  Należy także wziąć pod uwagę, że przy zakupie nowej kasy przysługuje nam odliczenie, a w przypadku używanej Urząd Skarbowy może je zakwestionować, ze względu na to, że ktoś wcześniej mógł sobie zakup tego urządzenia odliczyć.

 14. Czym różni się kasa fiskalna od drukarki fiskalnej?

  Kasa fiskalna z reguły działa samodzielnie, a sprzedaż odbywa się za pomocą klawiszy kasy. Drukarka fiskalna – działa wyłącznie podłączona do komputera i obsługuję się ją za pomocą programu sprzedażowego.
  Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu w zrozumieniu podstawowych kwestii związanych z fiskalizacją. W razie pytań chętnie służymy pomocą.

Mimo wszystko masz pytania?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.